R. ir J. Jonušų tautodailės ir etnografijos muziejus
R. ir J. Jonušų tautodailės ir etnografijos muziejus
Atokiame Godelių kaime, gražiame vienkiemyje gyvena liaudies meistrų Reginos ir Justino Jonušų šeima. Nedidelėje sodyboje atvykėlio žvilgsnį iš karto prikausto žemaitiška klėtelė. Šeimininkėms pravėrus klėtelės duris, patenki tarsi į kitą pasaulį, kuriame vienas šalia kito darniai gyvena seni, žmogaus rankos šilumą skleidžiantys buities rakandai ir Stanislovo Riaubos bei ką tik į pasaulį paleisti nauji šios sodybos šeimininkų kūriniai – medžio skulptūrėlės, spalvingi paveikslai.
Abu meistrai – žemaičiai. Justinas vietinis, godeliškis. Drožinėti pradėjo jau būdamas dvidešimt keturių, o tapyti – žymiai vėliau, apie 1974-uosius. Žmona Regina – vienmetė. Ji kilusi iš Juodupėnų (Kretingos raj.). Nuo 1947-ųjų mokytojavo Stirbaičiuose. Ten susipažino su Justinu ir 1949 metais už jo ištekėjo. Kurį laiką pagyvenę Stirbaičiuose, 1959 m. jie nutarė įsikurti Justino tėviškėje – Godeliuose. Tuo metu Justinas jau drožinėjo. Ne vienas. Šalia, toje pačioje dirbtuvėlėje, savo pasaulį medyje kūrė Stanislovas Riauba. Jonušai Godeliškį liaudies meistrą priglaudė tada, kai šis jau buvo sumitęs vyras ir jį apie 20 metų globojo. Tie metai S. Riaubai buvo bene patys kūrybingiausi. Regina, nusižiūrėjusi į abu vyrus, tada pirmą kartą pabandė ir pati drožinėti. Iš pradžių tai darydavo tik naktimis, pasislėpusi („Kaip čia: moteris ir medį drožia?.. Drožyba – vyrų menas…”). Reginos darbams būdinga statiška, frontali, aiškaus, ramaus silueto kompozicija, lokalių sodrių arba labai švelnių, priblėsusių spalvų polichromija. Paminėtini R. Jonušienės drožinėti nediduko formato „paveikslėliai”. Jų ornamentikoje gaivi senoji žemaitiška liaudies baldų, ypač skrynių, puošybos tradicija.
Panašios tematikos, tačiau skirtingos plastikos darbus kuria Justinas. Jam labai artima populiarių lietuvių grožinės literatūros kūrinių bei liaudies mitologinių pasakų tema. Justinas, skirtingai negu į lyrišką interpretaciją linkusi Regina, savo žanrinio pobūdžio personažus dažnai mėgsta vaizduoti ironiškai.
Jonušai ne tik drožia, bet ir tapo. Regina mėgsta tapyti peizažus, daugiafigūres įvairios tematikos kompozicijas. Tuo tarpu jos vyro darbai yra „tapybiškesni” – prislopinto kolorito, pasteliniai, nutapyti smulkesniu potėpiu, nors pastaraisiais metais meistras pamėgo ir ryškesnį koloritą.
Regina ir Justinas Jonušai – Žemaitijos tautodailininkų šeima.Savo sodyboje, Godelių kaime, ji įrengė tautodailės muziejų, kuris duris atveria kiekvienam Žemaitijos nacionalinio parko lankytojui.