Nemajūnų Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčia
Nemajūnų Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčia

Tai šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčia Nemajūnų kaime, Nemuno dešiniajame krante, 6 kilometrai į pietryčius nuo Birštono kurorto. Ji medinė, pastatyta 1878 metais. Ši bažnyčia neogotikinio stiliaus su dviem fasadiniais bokštais ir bokšteliu ant stogo. Vidus trijų navų, atskirtų kolonomis.
Pirmos medinės bažnytėlės pastatymo data - 1623 m. Medinę bažnyčią Nemajūnuose pastatė 1786 metais Kristina Kačanauskienė. XIX amžiaus viduryje senoji bažnyčia apiro. 1862 metais buvo patvirtintas mūrinės bažnyčios projektas, bet vyriausybė uždraudė ją statyti patardama restauruoti senąją. Kadangi senoji buvo per daug suirusi, klebonas Anzelmas Nonevičius, nepaisydamas Valdžios draudimo, pastatė naują medinę bažnyčią. Vėliau ji buvo perstatyta. Dabar tai medinė bažnyčia.
Po 163 metų (1786 m.) Paverknių dvaro savininkė Kristina Ragožaitė-Kačanauskienė jos vietoje buvo pastačiusi antrą medinę bažnyčią.
Buvo nutarta pastatyti trečią - mūrinę, gotikinio stiliaus. 1865 m. pagal architekto T.Tišeckio projektą buvo pradėta statyti medinė bažnyčia. Po metų statyba nutrūko, nes geriausi meistrai išėjo į sukilėlių būrius, o ir pats klebonas Pranciškus Kazlauskas padėjo sukilėliams, palaikė su jais ryšį. Už tai jis buvo areštuotas, o vėliau ištremtas į Sibirą. Caro valdžia uždraudė Nemajūnuose statyti naują bažnyčią. Miestelyje buvo apgyvendintas žandaras. Gyventojai nenurimo, vis prašė leidimo, kol pagaliau po tuzino metų leidimas buvo gautas. Tik nebuvo leista statyti mūrinės bažnyčios. 1877 m. buvo pateiktas naujas bažnyčios projektas (autorius – klebonas A.Nonevičius), tačiau jam nebuvo pritarta dėl nepakankamo meniškumo. Bažnyčia buvo statoma be leidimo. Ją statė patyrę meistrai: Šulcas, Feifaras ir kt., interjerą dekoravo skulptorius H.Eismontas ir kiti menininkai.
Pagrindinė kompozicijos idėja – romantinė viduramžių nostalgija, siekimas imituoti žinomo gotikos paminklo – šv. Onos bažnyčios pagrindinį fasadą. Nemajūnų bažnyčia pastatyta romantizmo “neogotikai” būdingomis priemonėmis. Joje vyrauja neogotikinis dekoras, tačiau yra ir kitų krypčių elementų. Stačiakampis bažnyčios planas sukurtas pagal klasicizmo tradicijas, tuo tarpu stambiam pastato kupolui, iš dalies ir dvibokštei fasado struktūrai bei interjero kompozicijai būdingi neobaroko bruožai